https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1

SMOK

 Czy legenda o smoku wawelskim jest totalną bujdą ?

    A może jest to prawdziwa historia o krokodylu, który żył w wiślanych szuwarach ?

Rekonstrukcja temperatur powietrza (wody) na przestrzeni dwóch tysiącleci. 


     Krokodyle (Crocodylia) to rząd gadów, który liczy dziś 23 gatunki w 3 rodzinach i 8 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów. Współczesne krokodyle jedynie można spotkać w Azji południowej, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce. 

     Waga największego z krokodyli może osiągać 1000 kg, a długość do 7 metrów. Na lądzie mogą się poruszać z dużą szybkością, jeden z gatunków potrafi galopować z prędkością konia. Ich żywiołem jest środowisko wodne.  

     Ewolucyjnie krokodyle są najbliższymi krewnymi ptaków. Taki fakt dodaje prawdziwej pikanterii do potwierdzenia tezy istnienia wawelskiego smoka. 

     Czy nasi przodkowie, twórcy legendy o smoku wawelskim znali zasady ewolucji? To przypadek ze legendarne zwierzę miało kształt uskrzydlonego gada?

     Przykład praprzodka krokodyli. Carnufex carolinensis okres późnego triasu. Poruszał się na tylnych nogach i mierzył około trzech metrów. Do złudzenia przypomina rzeźbę stojącą u podnóża Wawelu.

  

    Domyślam się że każdy w tym miejscu powiewie. Krokodyle nie są zwierzętami stałocieplnymi i w naszym klimacie nie mają szansy zaistnieć. Jednak nasz "krokodyl wawelski" miał skrzydła, a podstawową cechą ptaków jest stałocieplność. Wiem śmiała teza, ale kto wie, może w jaskini pod Wawelem przeżył pradawny przodek dzisiejszych krokodylo - ptaków.  

   Zastanówmy się. W dzisiejszych czasach badacze przyrody potrafią odkryć i sklasyfikować nowe gatunki zwierząt. Przykład, który robi największe wrażenie - Langur z Puppa. Małpa żyjąca w wygasłym wulkanie w Myanmarze. 

  Mam nadzieję że rozbudziłem u większości czytelników zmysł szerszego spojrzenia na to co niemożliwe. Moim zdaniem każda legenda jest budowana na faktach autentycznych i jedynie jej struktura opowieści o zdarzeniu może być nadmiernie rozbudowana. 

   Czy legenda o SMOKU WAWELSKIM jest nadmiernie przekoloryzowana ?

   Jest PRAWDĄ z III, IV, V, VI, VII wieku naszej ery?


    Pytanie na wagę złota dawnych Celtów.


   W tym miejscu można by temat smoczy rozwijać na tysiąc sposobów. Argumentować podobieństwem do innych prastarych mitów i legend. Przytoczyć przykład Świętego Jerzego urodzonego w III wiek naszej ery. Poszukać zbieżności z mitami germańskimi gdzie pojawia się smok Fafnir, zagłębić się w mitologię grecką i posłuchać opowieści o gryfie. Cały nasz świat od zamierzchłych czasów opisuje istnienie smoczego gatunku. Najważniejszym problemem jest jednak odnalezienie namacalnego dowodu. Szczątków wymarłego króla zatrważających mitów i legend. 

   Jak tego dokonać ?

   Pisząc ten tekst pojawiła się w moim umyśle śmiała koncepcja. Skoro nasz wawelski smok ostatnie swoje chwile życia spędził nad brzegiem Wisły niemiłosiernie żłopiąc hektolitry wody, to może jego szczątki spoczywają w odmętach rzeki. Legenda mówi o eksplodowaniu brzucha lub pęknięciu. Mit nie wspomina o zdobyciu trofeum bestii.

    Co się stało po "eksplozji", śmierci smoka ? 

   Może smocze szczątki wpadły do Wisły i spoczywają tam do dzisiaj. Muł wiślany zachował je w doskonałym stanie.

    Dysponujemy dzisiaj coraz doskonalszymi narzędziami do poszukiwań artefaktów historycznych. Smocza historia warta jest takiego przedsięwzięcia ?

    Usłyszymy w niedalekiej przyszłości że w odmętach Wisły odnaleziono kości dziwnego, dużego gada ?

            Franciszek 

  PS

KROKODYL W POLSKIM JEZIORZE?! GAD SIEJE GROZĘ 

Więcej: https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polska/Krokodyl-w-polskim-jeziorze-!-Gad-sieje-groze

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/389307,zywy-krokodyl-w-zalewie-rybnickim-wedkarze-zlapali-zywego-krokodyla-niedaleko-rybnika.html

    Temat ognia zionącego z paszczy smoka jest szeroko opisany i wytłumaczony w publikacjach internetowych. Wytwarzanie ognia jest nieznane w królestwie zwierząt, ale jest teoretycznie możliwe. Wiele organizmów wytwarza łatwopalne związki, które mogą być przechowywane, uwalniane i zapalane przez iskrę chemiczną lub mechaniczną.

     https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzel_bombardier

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz