https://www.youtube.com/watch?v=7H8H5wIheGA
W tym miejscu, szukam i próbuję odpowiedzieć ..... . Skąd przychodzimy ? Ile jest prawdy w oficjalnej HISTORII POLSKI ? Moja pasja i temat przewodni, to KOPCE KRAKOWSKIE. Zapraszam Franciszek
https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1
poniedziałek, 28 czerwca 2021
sobota, 26 czerwca 2021
Muzeum Archeologiczne, oddział w Branicach.
ODDZIAŁ NOWA HUTA - BRANICE
http://ma.krakow.pl/wystawy/wystawy-czasowe/oddzial-w-nowej-hucie-branicach-2/
Wystawy:
wystawa stała “Garncarstwo prahistoryczne”
wystawa czasowa “70 lat – archeolodzy dla Nowej Huty”
– poniedziałek – piątek 10:00 – 14:00
– sobota – niedziela 14:00 – 18:00 (maj-październik)
sobota, 12 czerwca 2021
Celtyckie złoto
* Antyczni kronikarze w VII w. p.n.e wspominają o plemionach za Alp prawdopodobnie wywodzą się z miasta u ujścia Dunaju o nazwie Pyrene.
* Inne interpretację Pyrene lokują w Pirenejach ze względu na zbieżność nazwy.
* Poszukując korzeni w inny sposób, zastanówmy się kiedy narodził się język Celtów ? Naukowcy określają na XIII w. p.n.e.
* A kiedy odnajdujemy pierwsze artefakty celtyckiej sztuki ? Odpowiedz - IV w. p.n.e.
Kiedy i gdzie pojawili się pierwsi Celtowie?
* Inna badacze twierdzą. Genezy plemion celtyckich należy szukać na początku epoki żelaza, w kulturze halsztackiej (Austria). Okres II tys. p.n.e.
* Południowe Niemcy. 1800 a 1600 p.n.e. kraina kurhanów obejmująca Franche-Comte, Burgundię, Alzację i Lotaryngię i charakterystyczne wykopaliska pochówkowe (epoka brązu).
Jacy byli ?
Celtowie stworzyli pierwszą zaawansowaną kulturę środkowoeuropejską z własnym systemem miar i wag oraz bardzo sprawnym systemem monetarnym. Ich "żyłka" do interesów i umiejętności organizacyjne pozwoliły ludom celtyckim zdominować duży obszar Europy. Migracja plemion celtyckich zawsze była przemyślana , czego przykładem może być między innymi Małopolska. Żyzne gleby (świetne pod uprawy) i słabo zamieszkałe były bardzo smakowitym kaskiem dla dynamicznej europejskiej nacji.
Jak liczyli i pisali ?
Własny język pisany nie istniał. Przy zapisywaniu rachunków, spisów czy kalendarzy korzystali z łaciny, greki i etruskiego.
Większość Celtów twierdziła, że zapisywanie szkodzi pamięci. Jednak stworzyli bardzo ciekawy system utrwalania wiedzy. W śród Celtów żyli DRUIDZI. Mędrzec, który był „chodzącą księgą". Zapisem ich dziejów w pamięci, przekazu plemiennego.
Miejsca kultu.
Nie występuje jednolity system religijny.
W 2010 r. między Genewą a jeziorem Neuenburger na górze Mormont zlokalizowano jedno z największych miejsc kultu celtyckiego. W tym miejscu składano bogom ofiary z przedmiotów, zwierząt i dużej grupy ludzi, z których większość miała obcięte głowy.
Jak budowali ?
W pierwszych stuleciach istnienia ludów celtyckich obwarowania osad, mury nie były imponujące. Obronne osady nie były jeszcze typowymi miastami. Służyły głównie jako ośrodki kontroli przepływu towarów/dóbr i poboru cła.
Od III w. p.n.e. celtyckie oppida (osady) były osłaniane potężnymi murami z bramami, którymi zachwycał się Cezar na górze Beuvray. – ....... również budują drogi, mają bogów i sanktuaria, ich kapłani druidzi potrafią mierzyć czas i leczyć.
Jak wyglądali ?
Z przekazów i ikonografii Celtów przedstawiano jako silnych i rosłych bojów. Widać wyraźnie bujne włosy (jasne), gęste wąsy i obręcze na szyjach (tzw. torquesami). Waleczność i nadużywanie alkoholu było podkreślane w starożytnych przekazach.
Historycy twierdzą, że byli wysocy, często mieli niebieskie oczy. Nakładali na włosy specjalny, roślinny żel dla podkreślenia siły .
Można żartobliwie stwierdzić, że jedynym, czego bał się nieustraszony Celt, była jego kobieta.
Kobiety i ich prawa.
Równouprawnienie kobiet, które zapukało do współczesnej Europy dopiero w XX wieku naszej ery, w świecie celtyckim było czymś powszechnym. Dość powiedzieć, że sytuacja, w której kobieta utrzymywała mężczyznę, nie była u Celtów niczym nadzwyczajnym. Znane są przypadki kobiet wojowniczek, " lekarzy" .
Co potrafili ?
............. i Co Pozostawili Polsce?
Celtowie wprowadzili znajomość koła garncarskiego, zaawansowaną metalurgię żelaza oraz mennictwo. Wiedzieli gdzie szukać na ladzie soli i jak ją pozyskiwać. To oni potrafili wykuć długi, obosieczny miecz wykonany techniką kompaktową, zbliżoną do tej stosowanej później w okresie średniowiecza.
Nauczyli nas jak wyrabiać nożyce, siekiery, ciosła, pilniki, młotki czy kleszcze kowalskie. Celtowie jako pierwsi w Europie podkuwali konie metalowymi podkowami przybijanymi gwoździami bezpośrednio do kopyt. ( pierwsze celtyckie kopyta były wykonane z brązu ).
Kiedy pojawili się na ziemiach dzisiejszej Polski ?
Pierwsi Celtowie pojawili się na południowych ziemiach polskich 2,5 tys. lat temu. Przełom V/IV w. p.n.e. wyraźnie jest potwierdzony udokumentowanymi wykopaliskami archeologicznymi w rejonie dzisiejszego Śląska i Małopolski.
Na koniec?
Dlaczego nasza Historia Powszechna Polski sięga korzeniami jedynie do X wieku naszej ery ?
Szubienica w Krakowie.
Historia wymierzania kar w prastarym mieście Krakowie opracowana na podstawie mapy z roku 1785.
SZUBIENICA i jej lokalizacja.
Pradawna nazwa.
Rabenstein lub Köpfhaus była formą budowli wykonanej w strukturze murowanej, okrągłej lub czworokątnej platformy z wejściem, na której wykonywano egzekucje. Według Witolda Maisla urządzenia te były zazwyczaj murowane, okrągłe lub czworoboczne w rzucie konstrukcje o prostopadłych ścianach, wysokich ok. 2 m, zaopatrzone w drzwi i schody wewnętrzne, prowadzące na górną platformę egzekucyjną.
Około połowy XVI wieku na Śląsku niektóre z czynności katowskich wyceniano w wartości obowiązującej waluty.
Cennik kata: torturowanie – 1 talar, chłosta przy
pręgierzu – 2 talary, powieszenie na szubienicy – 3 talary, obcięcie uszu – 2
talary, obcięcie prawej ręki – 4 talary, ścięcie głowy – 5 talarów, pogrzebanie
żywcem – 6 talarów, kastrowanie i powieszenie obciętych genitaliów na uszach –
6 talarów, spalenie żywcem – 6 talarów, łamanie kołem – 6 talarów, „kąpiel” w
rozgrzanym oleju – 7 talarów, rozrywanie skazanego rozgrzanymi obcęgami – 8
talarów, a razem z wleczeniem na miejsce kaźni, darciem pasów skóry i
ćwiartowaniem – 12 talarów, nabicie na pal – 10 talarów.