https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1

poniedziałek, 26 lipca 2021

Kultura Vinča

 Kultura Vinča – zapomniana i największa prehistoryczna cywilizacja w Europiy.

http://www.ancient-wisdom.com/serbiavinca.htm

  Na długo przed zaistnieniem, rozkwitem Grecji, Rzymu i wiele wieków przed powstaniem pierwszych miast w Mezopotamii i Egipcie, na południe od Dunaju żył lud wyprzedzający tamtejsze czasy o bardzo zawansowanej strukturze organizacyjnej, cywilizacyjnej. Trudnił się handlem, rzemiosłem i wytwarzał sztukę na wysokim, zaawansowanym poziomie. Podczas tworzenia cywilizacja „starej Europy” była jedną z najbardziej zaawansowanych kultur świata.

  W 1908 r. archeolodzy odsłonili największą prehistoryczną osadę neolityczną w Europie we wsi Vinča, zaledwie kilka kilometrów od stolicy Serbii Belgradu, nad brzegiem Dunaju. Badania trwały w latach 1918–1934 i Kultura Vinča została sklasyfikowana jako odrębna cywilizacja. 

  Pierwsze symbole Vinca zostały odkryte w 1875 roku. Dokonali tego węgierscy archeolodzy pracujący w pobliżu Turdas w Rumunii.

  Dolina Dunaju jest jednym z najstarszych miejsc gdzie zaistniała europejska cywilizacja. Kultura Vinča istniała na tym obszarze od 5500 roku p.n.e do 3500 roku p.n. Rozciągała się od Grecji do Słowacji (z południa na północ) i Chorwacji do Rumuni (z zachodu na wschód). 

Upadek kultury zbiega się z przybyciem na te tereny wojowniczych plemion Proto-Indo-Europejskich przemieszczających się z okolic Morza Kaspijskiego.

Kolejny raz zaawansowana, pokojowo nastawiona cywilizacja przegrywa z ekspansywnymi, wojowniczymi ludami przemierzającymi stepy i przestrzenie europy.

 


Jak wyglądały osady kultury Vinča ?

  Osada w Divostin, składała się z 1028 domów i zamieszkana była przez około 8200 osób.

  Osada Stubline zamieszkana była maksymalnie przez 4000 mieszkańców.

  Osada Belo Brdo była zlokalizowana na 29 hektarach i zamieszkana była przez około 2500 ludzi. 

  Domy były skierowane na północny wschód i południowy zachód z wytyczonymi ulicami. Vinca mieli piece w swoich domach. Zdecydowanie wyprzedzają Rzymian w korzystaniu z tych urządzeń. Również mieszkańcy Vinca używali specjalnych otworów na śmieci i praktykowali dzisiejszą tradycję pochówku zmarłych. Grzebali zmarłych na cmentarzach.

  Jednym z bardzo intrygujących oraz gorąco analizowanych aspektem kultury Vinča jest jej umiejętność zapisywania informacji. Większość archeologów i naukowców zajmujących się cywilizacją Mezopotamii odrzuca wnioski i sugestie istnienia pisma Vinca, twierdzi że znaki na przedmiotach, tabliczkach z Tartarii to tylko dekoracja, a nie pismo. Jednak niezaprzeczalnym faktem jest istnie ponad 700 zidentyfikowanych, różnych symboli odnalezionych w Tartarii, co jest liczbą podobną do ilości hieroglifów w piśmie egipskim. 

  Inni badacze posuwają się jeszcze dalej i uważają, że Kultura Vinča po prostu kopiowała znaki i symbole od cywilizacji Mezopotamii. Ten wniosek jest bardzo niedorzeczny. Tabliczki i przedmiot znalezione w dolinie Dunaju są wieki straszę od tabliczek sumeryjskich.

 


Za pierwsze prawdziwe pismo uznawane jest pismo sumeryjskie, które pojawiło się w IV tysiącleciu przed Chrystusem. Część specjalistów twierdzi, że nieco wcześniejsze są egipskie hieroglify.

 


Gliniane tabliczki w formie amuletu lub wisiorka nazywane tabliczkami Tartaria, datowane na 5300 lat p.n.e, Powyższe ilustracje przedstawiają tylko kilka odnalezionych przedmiotów. Od roku 1908 znaleziono już tysiące fragmentów z wciąż nieodczytanymi symbolami, wśród których znajdują się stworzenia podobne do zwierząt oraz różnego rodzaju znaki, symbole, krzyże, w tym swastyki.

   https://typoteka.pl/pl/typeface/pismo-klinowe-orgelbranda



  Badacze, którzy temat analizują dogłębnie uważają, że symbole Vinča posiadają znamiona prawdziwego systemu piśmienniczego. Wśród nich jest m.in. Harald Haarmann, niemiecki naukowiec językoznawca i kulturoznawca, a obecnie wiceprezes amerykańskiego Instytutu Archeomitologii w Sebastopol w stanie Kalifornia, wiodący specjalista starożytnych skryptów i języków. Zdecydowanie popiera pogląd że skrypty z Dunaju są najstarszą znaną nam formą pisma. Tabliczki, które znaleziono są datowane na rok 5500 p.n.e. Harald Haarmann twierdzi, że jest to forma języka która jeszcze nie został dogłębnie rozszyfrowana.

https://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/danube-valley-civilisation-script-oldest-writing-world-001343

  W roku 2017, bułgarscy archeolodzy znaleźli fragment ceramicznego naczynia, na którym widnieją inskrypcje zapisane symbolami Vinca. Symbole te to najprawdopodobniej jeden z najstarszych systemów proto-pisma. Wiek zabytku oceniono na VI tysiąclecie przed Chrystusem.

  Znaleziony fragment prawdopodobnie zawiera informacje dotyczące kalendarza i rytuałów. 

  Poniżej pierwsze interpretacje pisma, symboli Vinca. Prace wciąż trwają i wiarygodne potwierdzenie istnienia pisma Vinča czeka na odkrywcę.

 


  Choć naddunajska kultura Vinča nie jest tak znana jak inne starożytne kultury, ale dzisiaj wiemy że jest jedną z najstarszych w Europie. Rozwijała się w czasie od 5500 do 3500 lat p.n.e. i była jedna z najbardziej wpływowych oraz ważnych kultur w południowo-wschodniej Europie. Także była jedną z pierwszych, która używała miedzianych narzędzi, miała zaawansowaną architekturę, w tym domy jednopiętrowe oraz posiadała umiejętność m.in. produkcji mebli czy tkactwa.  


   Waza z Bronocic, ceramiczna waza z rysunkiem interpretowanym jako najstarszy znany dowód używania pojazdu kołowego.

 


   Oznaczenia napisów na doniczce Bronocice mogą reprezentować rodzaj „symbolicznego pisma”, który zasugerowała Marija Gimbutas w swoim modelu języka staroeuropejskiego, podobnym do logografii kultury Vinča (5700–4500 pne).

  Waza z Bronocic jest datowana metodą radiowęglową na 3635 -3370 p.n.e. 

                     https://www.wikiwand.com/en/Bronocice_pot



Dodatkowe informacje.

Prawdopodobnie najstarszy kalendarz na świecie liczący 8000 lat znaleziono na terenie cywilizacji naddunajskiej – Vinca w Serbii .


KALENDARZ VINCA - (kovionica.com)



Najstarszy kalendarz miniaturowy na świecie, został znaleziony na stanowisku archeologicznym Miednjak, w pobliżu Smederevska Palanka w Šumadija.

Jest wykonany z kłu dzika i jest oznaczony rycinami, które uważa się za cykl księżycowy 28 dni, a także cztery fazy księżyca. Tuż przed ostatnim wycięciem znajduje się pusta przestrzeń. Czy to 29 dzień, kiedy nowy księżyc znika z nieba i nie jest widoczny? Kalendarz mieści się w torebce lub małej torbie, więc można powiedzieć, że jest to prawdopodobnie pierwszy na świecie kalkulator kieszonkowy, kalendarz.



Dodatkowe Linki

 Słowianie cz.2. Najstarsza cywilizacja na świecie-kultura Vinca - YouTube

    Tajemnice Słowiańskiej Cywilizacji - YouTube

            PLDOM


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz