https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1

piątek, 30 grudnia 2022

Kopiec Rzeczypospolitej Krakowskiej

 Planty powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto:

     *  murów obronnych  i ich przedpolu, 

     *  fosy,

     *  wałów ziemnych. 

   Był to grząski, zaniedbany teren pełniący rolę wysypiska odpadów miekskich i ujścia ścieków. W 1820 podjęto decyzję o utworzeniu “ogrodów miejskich” na miejscu wyburzonych na początku XIX w. murów, stąd nazwa Planty – od splantowania. Bardzo długo krakowianie używali nazwy Plantacye lub Plantacje

 Głównym inicjatorem tej idei, twórcą pomiarów i planów był Feliks Radwański. Po jego śmierci w 1826 r. kierownictwo robót objął Florian Straszewski, który w 1830 r. założył fundację z przeznaczeniem na utrzymanie Plant.

LOKALIZACJA KOPCA


   Kopiec Rzeczypospolitej Krakowskiej

 Obecnie nieistniejący kilkumetrowej wysokości kopiec, usypany w 1822 r. na Plantach w Krakowie, zlikwidowany w 1874 r. Na miejsce zlikwidowanego kopca postawiono pomnik jednego z inicjatorów powstania Plant - Floriana Straszewskiego.                                                                                                                         Autorem pomnika był Edward Stehlik

 Historyczne tło powstania kopca .........

 Wolne Miasto Kraków (1815-1846)- ostatni wolny, niepodzielony przez zaborców skrawka Polski.

Utworzone 3 maja 1815 r. na Kongresie Wiedeńskim Wolne, Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków i jego Okrąg, było wyrazem kompromisu pomiędzy aspiracjami zaborczych mocarstw Austrii, Rosji i Prus. 

 Kraków wraz z okręgiem stał się rodzajem państwa miasta obejmującego obszar Krakowa oraz 17 gmin wiejskich i 3 prywatnych miasteczek: Chrzanowa, Trzebini i Nowej Góry. Rzeczpospolita Krakowska posiadała własną konstytucję, stosunkowo dużą autonomię i liberalny jak na owe czasy ustrój.

 Od końca lat 20 XIX w. następowało stopniowe ograniczanie samodzielności Wolnego Miasta Krakowa przez sąsiadujące mocarstwa. Poparcie udzielone powstańcom listopadowym, a następnie fiasko powstania krakowskiego przesądziło o losie Rzeczpospolitej Krakowskiej, która w listopadzie 1846 r. została włączona do cesarstwa austriackiego.

 JAK WYGLĄDAŁ ...... Kopiec Rzeczypospolitej Krakowskiej 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz