https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1

wtorek, 10 stycznia 2023

Archeologia w Krakowie

   Stanowiska archeologiczne w Krakowie


  Kraków jest miastem gdzie od najdawniejszych lat są prowadzone badania archeologiczne. 


  Historia jest na wyciągnięcie ręki. Codzienność styka się z pradawnymi legendami i prawdziwymi faktami o historii naszych praojców.


   KRAKÓW 

Rozciągający się nad Wisłą Kraków to nie tylko jedna z najważniejszych metropolii Polski, ale i całego świata. Samo miasto jest też jednym wielkim zabytkiem – zabudowania sięgają pamięcią ponad 1000 lat wstecz. Aczkolwiek człowiek bywał tu już od czasu epoki lodowej, w konsekwencji instytucje i firmy archeologiczne mają tu zawsze dużo pracy.


Tutaj odnajdziemy najstarsze ślady bytności przedstawiciela gatunku Homo na terenie Krakowa , a za razem jedne z najstarszych w Polsce.


Teraz zajmijmy się tematem związanym z Tyńcem. Bardzo ciekawe stanowisko archeologiczne w pobliżu Wzniesienia Tynieckiego - Klasztoru Tyniec.


II i III faza rozwoju grupy tynieckiej

Druga faza rozwoju grupy tynieckiej, rozpoczęta ok. IIw. p.n.e charakteryzuje się współwystępowaniem ręcznie lepionych naczyń typowych dla kultury przeworskiej obok analogicznej do wcześniejszej ceramiki celtyckiej. Ponieważ na różnych stanowiskach i w poszczególnych o archeolodzy znajdują oba te komponenty w różnym udziale , możemy przypuszczać, że na terenie Krakowa istniała wówczas swoista mozaika kulturowa, tworzona przez kulturę lateńską, przeworską i grupy o mieszanym charakterze. Stanowiska odpowiadające tej fazie to: Kraków –Pleszów i Kraków‑Wyciąże.

Trzecia faza to w przybliżeniu czas ostatniego stulecia przed Chrystusem. Należą do niej materiały m.in. z Krakowa-Krzesławic, Krakowa-Mogiły, Krakowa-Tyńca czy Krakowa-Wyciąża. Charakterystyczną cechą tej fazy jest pojawienie się wysokogatunkowej, malowanej ceramiki cienkościennej wytwarzanej „ na miejscu”, co poświadczają znaleziska żużlu z Krzesławic i Wyciąża, oraz krzesławickiego pieca kopułowego. Dodatkowo na terenie miasta istniała mennica, a w formie do odlewów krążków menniczych z Mogiły znajdowały się ślady elektrum (stop złota i srebra). Nie znamy przykładów pochówków grupy tynieckiej.


Okres wczesnosłowiański


Początek wczesnego średniowiecza w VI w. wiąże się ściśle z pojawieniem się na ziemiach Polski pierwszych plemion słowiańskich. Według ustaleń archeologów Słowianie zakładali swe osady w pobliżu rzek i mniejszych cieków wodnych, ale poza zasięgiem doliny zalewowej.

Nie bez znaczenia była też urodzajność gleb. Generalnie wczesnosłowiańskie osiedla z terenów polski mają niewielkie rozmiary, jedynie te ze stanowisk archeologicznych w Nowej Hucie były prawdopodobnie większe, choć nie brakowało też gospodarstw z jednym domem. Z nowohuckich osad znamy te z Mogiły, Pleszowa, Branic, Wyciąża i Cła.




Ciekawym rejonem pradawnych dziejów Krakowa, jest obszar Krzemionki Podgórskie wraz ze Wzgórzem Lasoty.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz