W kilku poprzednich postach zapowiadałem odsłonięcie tajemnicy lokalizacji krakowskich kurhanów. Zapomnianych kopców grobowych. Czas więc na odsłonięcie rąbka tajemnicy . Myślę jednak, że temat musimy potraktować bardzo poważnie i każdy rąbek sekretu będzie zaledwie małą kroplą opowieści. sączoną bardzo powoli.
Powyżej mamy ilustrację jednego z nieistniejących kurhanów krakowskich. Został zniszczony w okresie XVIII, XIX wieku.
Lokalizacja?
Rejon Kopca Krakusa, ale zaznaczam że moja odpowiedz jest opatrzona dużym błędem.
Pozostawmy dokładną lokalizację w sekrecie, zajmijmy się tematem funkcji jaką spełniał kopiec / kurhan. Z moich wstępnych analiz, był to obiekt w którym pogrzebano ciało osoby zajmującej ważne stanowisko społeczne. Lokalizacja i kształt kopca wyraźnie to podkreśla.
Wysokość obiektu około 4 m, szerokość w granicach 5 metrów.
Wiek usypania ? VII w.n.e ? III w.p.n.e, ? Jak widzimy na zdjęciu, kurhan jest opatrzony pewnymi znakami (A). Tajemniczymi oznaczeniami, które umieścił autor pradawnej mapy. Plan Krakowa pochodzi z czasów "współczesnych" na skali dziejów tegoż kopca.
Co autor mapy chciał nam przekazać ?
Co zobaczył na kopcu, wokół kopca wrysowując kurhan w mapę?
Liczę na POMOC i udział czytelników tego bloga w nieznanej historii Krakowa. Zacznijmy szukać i analizować każdy szczegół, Zapewniam Historia jest nieprawdopodobnie prawdziwa.
Zapraszam Franciszek
PS
Opublikowany obraz graficzny kurhanu, może stanowić wyjątek ze względu na funkcję przeznaczenia. Kurhan, czy kopiec rytualny, obrzędowy, a może rodzaj wzniesienia obwieszczającego zdarzenia ?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz