https://krakow-historia.blogspot.com/p/smok.html?m=1

sobota, 4 września 2021

Wzgórze Wawelskie

  Lokalizacja Kopca na Wzgórzu Wawelskim.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wawelski

   *  Zacznijmy poszukiwania od mapy z roku 1785.


           Na tej mapie widzimy układ zabudowań Wzgórza Wawelskiego. Dzisiaj po niektórych budowlach pozostały jedynie pozostałości fundamentów.

   * Następna wskazówka

     ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU. PLAN SYTUACYJNY WAWELU. (Podług rysunku z roku 1796). PRZEWODNIK PO WAWELU. WEJŚCIE GŁÓWNE od północy (t. j. od ulicy Grodzkiej i Kanoniczej), po zboczu góry przez bramę wymurowaną w r. 1852. Dawniejsza brama mieściła się około 10 kroków wyżej, broniona z lewej strony barbakanem, z którego dolna tylko część pozostała, obecnie odrestaurowana, nad którym mieściło się ośmiokątne nadmurowanie z okrągłymi otworami dla ar­mat, przykryte lejkowatym dachem; na prawo stały dwie okrą­głe baszty ze strzelnicami, nad bramą było niskie obronne mie­szkanie czuwającego nad wartą, ze strzelnicami, pod którem przechodziło się do bramy drugiej, dotąd zachowanej, odno­wionej i przerobionej w r. 1827, o czem świadczy napis nad nią: Senatus populusgue Cracoviensis restituit MDCCCXXVII,obecnie znowu zniszczonej i oczekującej na odnowienie.Na prawo od tej bramy domy kapitulne, odrestau­rowane obecnie w celu pomieszczenia w nich muzeum dyecezyalnego, na lewo KATEDRA. Pierwotnie zbudowana koło roku 1000, obecna, z roku 1320, z resztkami budowli XI do XIII wieku. Kaplice z XIV i XV wieku, niektóre później przebudo­wane .......... Skan i tekst pochodzi z książki p.t. " ZAMEK KRAKOWSKI WYDANIE III powiększone i poprawione, z uwzględnieniem odkryć poczynionych do roku 1912"Przewodnik dla zwiedzających z dodaniem -- historyi Wawelu z 4planami i 23 rycinami" aut. Dr Klemens Bąkowski- Spółka Wydawnicza Polska w Krakowie 1913]

 


* Kolejny dokument 
  



* Kolejny dokument 
Model wzgórza wawelskiego. Kraków, opracowanie: Zespół Pracowni Architektonicznej Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu; wykonanie: Ireneusz Pudełko, Marian Łuba, 1978–1984.

Drewno, podkład gipsowy, blacha ołowiana. Wymiary: 90 × 171 × 272 cm.
Model przedstawia stan zabudowy wzgórza wawelskiego pod koniec wieku XVIII.







* Kolejny dokument 



Będzie wielki remont na Wzgórzu Wawelskim

Anna Agaciak
https://gazetakrakowska.pl/bedzie-wielki-remont-na-wzgorzu-wawelskim/ar/87301




* Kolejny dokument 




* Kolejny dokument 

Polecane:


  • Bartłomiej Grzegorz Sala: Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko. Warszawa: 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz